30.05.2023 - Haberin Yeni Adresi - www.gemliktebugun.com

Türkiye’nin En Büyük Cezaevlerinden Biri Aksaray’a Yapılıyor

Türkiye’nin En Büyük Cezaevlerinden Biri Aksaray’a Yapılıyor

Türkiye’nin En Büyük Cezaevlerinden Biri Aksaray’a Yapılıyor

Aksaray-Konya Karayolu Ticaret Borsası karşındaki araziye Türkiye’nin en büyük Yüksek Güvenlikli Cezaevlerinden biri yapılıyor.

Aksaray-Konya Karayolu Ticaret Borsası karşındaki araziye  Türkiye’nin en büyük Yüksek Güvenlikli Cezaevlerinden biri yapılıyor. Yaklaşık 2 bin dönüm arazide, ihale bedeli 519 milyon lira olan Adalet Bakanlığının tek seferdeki en büyük ihalesi.

Önceki gün inşaat sahası alanında düzenlenen törenle birlikte cezaevi yapımını üstlenen yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Düzenlenen törene  Adalet Bakanlığı Bakanlık Teknik İşler Dairesi görevleri ile birlikte Belediye Başkanı  Haluk Şahin Yazgı, Cumhuriyet Başsavcısı  Ramazan Akın, ASÜ Rektörü Prof. Dr.  Yusuf Şahin, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül,  Aksaray İdare Mahkemesi Başkanı  Osman Erkan, İl Emniyet Müdürü Ali  Karabağ,  Aksaray Şehit Önder Güzel  Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Niyazi Turgay, Defterdar  Uğur Arslan, İl Müftüsü Cemalettin Bal, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Ramazan Altundağ, TSO Başkanı Ahmet  Koçaş ve yüklenici firma temsilcileri katıldı.

Başsavcı  Ramazan Akın, ceza infaz kurumunun inşa edileceği sahada yaptığı açıklamada, “Söz konusu arazi yaklaşık 2 bin dönümlük hazine arazisiydi. Valiliğimizin ve Defterdarımızın desteği ile Bakanlığa tahsis edildi. Bakanlık tarafından inşaat projesi ihale edildi ve ardından ihalesi kesinleşti. Bakanlık görevlilerimiz geldiler. Yüklenici firmamıza şimdi burada yer tahsisi yaparak işe başlayacaklar. Belediyemizde imar planı değişikliği, yollar ve alt yapı hizmetlerinde yardımcı oldular.Adalet Bakanlığının  Aksaray’da hayata geçireceği projede, biri açık olmak üzere, 6 adet yüksek güvenlikli ve toplamda 7 adet cezaevi olacak. Yapılacak cezaevi  Aksaray ve çevre illerin ihtiyacına cevap verecek. Ön görülen süre 3.5 yıl, ancak müteahhit firmamız daha kısa sürede bitirmeyi taahhüt ediyorlar. Ben desteklerinden dolayı Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza ve Defterdarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplum huzur ve güveni için ceza infaz kurumlarının önemine dikkat çeken  Başsavcı  Ramazan Akın, “Toplum huzur ve güvenliği için suçluların toplumdan arındırılması için Cezaevi mutlak ve zorunlu bir ihtiyaç. Tehlikeli kişileri toplumdan arındıramazsak, ülke ve şehir güvenliğini sağlamayız. Bu nedenle Ceza İnfaz kurumlarının çok önemli bir fonksiyonu var. Cezaevleri, toplumda en az hastaneler kadar önemli. Devletimiz bu hususa önem veriyor. Yüksek güvenlikli, teknolojik donanıma sahip, her türlü alt yapısı olan bu kurumlarda, insanlar güvenlikli ve insan haklarına uygun ve sağlıklı bir şekilde muhafaza ediliyor. Islah edilmeleri için çalışılıyor. Yer teslimi tamamlandı. Bundan sonrası bakanlığımızın denetim elemanları tarafından takip edilecek. Bizde gerekli desteği sağlayacağız. Emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Adalet Bakanımıza ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Geniş bir arazi kampüs şeklindeki inşa edilecek ceza infaz kurumu içinde, bir adet açık cezaevi ve 6 adet yüksek güvenlikli cezaevleri, büyük davalar için duruşma salonları, 500 adet lojman ve her türlü sosyal donatılara yer verilecek. Yer tesliminden sonra Belediye Başkanı  Haluk Şahin Yazgı,  Başsavcı  Ramazan Akın, Emniyet Müdürü Ali  Karabağ ve firma temsilcileri projeyi vaziyet planı üzerinden incelediler. Başkan Yazgı, belediye olarak alt yapı hizmetlerinin en kısa sürede sağlanacağını ifade etti. Projenin şimdiden hayırlı olmasını diledi. Yer teslimiyle birlikte kurbanlar kesilerek dualar edildi. – AKSARAY

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ